Gustav Adolfi gümnaasiumis ajalugu õpetav linnavolikogu liige Jaak Juske on soojal hooajal üsna vähe õhtuti kodus. Jookseb kas vanalinnas või Põhja-Tallinnas ringi, kannul hulk ajaloohuvilisi. Jaagu ajaloomatkad on osutunud ülimalt populaarseks ja tihtilugu on kaasaseiklejaid pea saja jagu. On ka erandlikke õhtuid ning ühel sellisel võõrustavad Jaak ja Kristi Juske Eesti Naist kohvi ja koogiga. Lisaks Jaagule ja Kristile elavad läbi kahe korruse asuvas korteris paari tütred Brita (13), Emma (10) ja Mirtel (2).

Õnneloteriiga saadud maja

Punasesse Pelgulinna majja jõudsid Jusked korteriotsinguil nullindate alguses. Jaak töötas peamiselt sotside partei juures Tallinnas ning peagi oli saabumas noorele perele esimene tütar. Olles Pelgulinna korteri meelde jätnud, proovisid Jusked veel õnne Pelgurannas ja Pärnu maanteel asuvas kortermajas, kust kiiresti minema joosti. Pakutavate korterite kvaliteeti silmates tundus Pelgulinna kaminaga korter kõige õigem.

“Ostmine ei läinud meil sugugi lihtsalt, pidime ikka kauplema ja ka laenu võtma,” räägib Kristi. Omapärane vimka juhtus päeval, mil Jusked notari juures allkirja andsid. Selgus, et sama päeva ajalehes kirjutati Tallinna tööstuspiirkonnast, mis ohtlike kaubalastide tõttu võiks plahvatada ning Pelgulinna minema pühkida. Artikli juurde oli pandud pilt Juskede värskest kodumajast. Hirmulugu pole aga täide läinud ning Pelgulinna majad on kõik rõõmsasti rahvarohked.

Edasi lugemiseks telli ajakiri Eesti Naine